OKOLÍ a AKTIVITY
Lhota-Vlasenice
V obci Vlasenice je hospoda U Rudolfů, kde je možné dát si pivo, víno a limo. Nejbližší restaurace je Pivovar v Kamenici nad Lipou.
V části obce Vlasenice jsou hřiště:
-
Beach volejbal
-
Volejbal/Nohejbal
-
Discgolf
Míč na volejbal a discy jsou k dispozici na ubytování.
V části obce Lhota jsou hřiště:
-
Tenis
-
Kuželna
http://www.lhota-vlasenice.cz/sportoviste-lhota/
Koupání
-
Lom Antonka (2 km)
-
Koupaliště Lhota (2 km) – malá písčitá pláž, ideální pro koupání s dětmi. Nezapomeňte dětem vzít hračky na písek.
-
Koupaliště Kamenice nad Lipou (4 km)
-
Aquapark Jindřichův Hradec (24 km)
-
Aquapark Jihlava (43 km)
-
Plavecký bazén Pelhřimov (21 km)
Posilovna Evolution Gym v Kamenici nad Lipou
Kolem Arboreta a celé Vlasenice vedou běžkařské tratě, které jsou upraveny jak na skate tak na klasiku, pokud jsou dobré sněhové podmínky.
Města a místa, která stojí za to navštívit:
Kamenice nad Lipou (5 km)
Kdy bylo město založeno se přesně neví, avšak první písemná zmínka o něm je z roku 1267. Prvními doložitelnými majiteli byli pánové z Bechyně, z rodu Benešovců. Vsazení kamenické lípy, podle níž nese město přídomek se datuje do 1. poloviny 13. století. Kamenice nad Lipou se nachází v nadmořské výšce 561 m.n.m. Město má 4 200 obyvatel.
Dominantou města - náměstí je zámek, který má současnou podobu od roku 1842, kdy ho poslední z majitelů – rod Geymüllerů přestavěl. V jeho zámecké zahradě se nachází památná lípa. Mezi další památky a dominanty města patří kostel na Husově náměstí. Evropskou zajímavostí je pak lesní hřbitov Bradlo s kaplí sv. Máří Magdaleny.
-
Zámek Kamenice nad Lipou
Původní hrad pochází ze 13. století. Jednu z přestaveb počátkem 19. století dal zámek přestavět děd básníka R. M. Rilkeho. Hned poté přišlo zásadní klasicistní přebudování, díky kterému ztratil zámek renesanční charakter. V druhé polovině 20. století byla na zámku dětská ozdravovna a od roku 1998 přešel zámek do správy Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, je zde výstava hraček.
U zámku je krásná zámecká zahrada a v letních měsících je zde otevřena kavárna.
www.kamenicenl.cz/zamek/d-77788
-
Naučná stezka Vítězslava Nováka
Naučná stezka na třech kilometrech a dvanácti zastaveních seznámí s přírodou, lesním hospodářstvím a zajímavostmi Kamenicka.
Jedním z hlavních témat trasy je i život a dílo kamenického rodáka, hudebního skladatele Vítězslava Nováka.
Vede od kamenického zámku k myslivně na Johance. Trasa vychází od zámecké brány kolem Zámeckého rybníka přes anglický lesopark Hamerky. Ten získal jméno podle železodílen, které dříve kolem řeky Kamenice fungovaly. Přes starou dřevařskou pilu projdete k Pecovskému rybníku a dále po silnici i k Dvouhráznému rybníku. Stezku zakončuje modřínová alej se 118 staletými modříny a poslední zastávka je na myslivně Johanka, rodišti skladatele Vítězslava Nováka, podle kterého stezka získala svoje jméno.
Podél stezky je vysázeno mnoho cizokrajných dřevin a okolí řeky Kamenice je domovem řady chráněných rostlin a živočichů.
https://www.kamenicenl.cz/naucna-stezka-vitezslava-novaka/d-77799
-
Procházka podél říčky Kamenice
Smyslem projektu Procházka podél říčky Kamenice bylo vytvořit stezku s jednotným systémem, který by logicky propojil veškeré aktivity spojené s volným časem tráveným v Kamenici nad Lipou a okolí. Při procházce po jejích březích budete moci obdivovat historické a kulturní památky a vnímat krásnou přírodu Kamenice nad Lipou a jejího okolí. Po celé délce procházkové trasy se nacházejí odkazy na místa s dalšími zajímavostmi poblíž trasy. Informace o nich, stejně jako o dění ve městě získáte v informačním centru, na kamenickém zámku. Zde jsou návštěvníkům k dispozici propagační brožury a letáky týkající se naší procházky, ale i veškeré turistické informace potřebné pro orientaci ve městě a jeho okolí (sportovní vyžití, cyklotrasy, ubytování a stravování, zajímavosti z okolí, apod.). Na webových stránkách města naleznete virtuální procházku městem, která stopuje všechna zajímavá místa ve městě a jeho okolí. Podle ní si dopředu můžete naplánovat cíle i časový harmonogram svého výletu. Trasu procházky jsme rozdělili na čtyři úseky.
http://www.kamenicenl.cz/prochazka-kolem-ricky-kamenice/d-80301/p1=5786
-
Pivovar Kamenice nad Lipou
Nově zrekonstruovaný pivovar Kamenice nad Lipou byl znovu otevřený roku 2017, stavba je to velkolepá a tuto dominantu Kamenice doporučujeme navštívit, ochutnat Kamenické pivo přímo v Pivnici, obědové menu nebo výbornou večeři. Je možné objednat si prohlídku pivovaru.
http://www.pivovar-kamenice.cz/
Pelhřimov (18 km)
-
Pelhřimov - Město rekordů
Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých a světových rekordmanů. Pravidelně se zde pořádá Festival rekordů a kuriozit (2. víkend v červnu).
Všechno, co je nej, mohou návštěvníci spatřit ve dvou budovách a zahradě Muzea rekordů a kuriozit a expozici Zlaté české ručičky v Pelhřimově.
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově je umístěno v pětipatrové hranolové bráně, vysoké 36 metrů, která byla vystavěna v 16. století jako součást městského opevnění. Spravuje ho Agentura Dobrý den, která je autorem českých dodatků Guinessovy knihy rekordů. V muzeu je umístěno kolem 100 kuriózních exponátů, vycházejících z umu, vytrvalosti, zručnosti a originálních nápadů českých i zahraničních rekordmanů. Fotografická expozice zachycuje unikátní momenty z průběhu každoročně pořádaného Mezinárodního festivalu kuriozit a rekordů a dalších netradičních akcí agentury.
Příkladem českého nej je třeba nejmenší funkční motocykl v Čechách, největší vyřezávaná dřevěná lžíce, funkční parní stroj celý vyrobený ze skla, miniaturní rytiny na špendlíkové hlavičce a další.
www.dobryden.cz/muzeum-rekordu-kuriozit-pelhrimov/
-
Muzeum Vysočiny Pelhřimov – zámek pánů z Říčan
O pelhřimovském zámku se lze dočíst z dokumentu v roce 1550. Postavit ho nechal Adam Říčanský z Říčan. Do té doby tam nebylo žádné vrchnostenské sídlo ani radnice. Za dobu existence zámku proběhlo několik přestaveb a přibyla věznice. Radní zde zasedali až do roku 1849. Pak tu sídlil soud, a proto je na průčelí štukový císařský znak. Muzejní spolek se sem nastěhovat v roce 1908.
Nejkrásnějším místem zámku je freskový sál, původně tabulnice pánů z Říčan. Na stěnách jsou zobrazeny dva biblické výjevy – příběh Josefa Egyptského a Šalamounův soud. Návštěvníky také láká šatlava, která je v těchto místech doložená už v 16. století. Je zařízená přesnými a věrohodnými kopiemi mučicích nástrojů. Věžička na budově je opatřena bicími hodinami, na ciferníku je znázorněn Herkules s kyjem a Saturn s kosou.
-
Galerie M
Na pelhřimovském náměstí pravidelně pořádá výstavy nejrůznějších umělců. Umístěna je v historickém měšťanském domě, vystavěném pod vlivem italského renesančního stavitelství a zdobeném psaníčkovým sgrafitem. Ve stejné budově se nachází také Muzeum strašidel.
https://www.pelhrimovsko.cz/cz/co-v-pelhrimove/galerie-m.htm
-
Malé muzeum Bible
Muzeum zřizuje spolek Biblický teologický seminář a jeho cílem je představit historii Bible v českých zemích
-
Pelhřimovské peklo
Vzrušení a zábava čekají na zájemce v podzemí jednoho z domů na pelhřimovském Masarykově náměstí. Tam je umístněná interaktivní expozice Pelhřimovské peklo. Každý se může stát čertem, či zůstat obyčejným hříšníkem. Do knihy hříchů lze zapsat největší lotry z okolí, pekelný kotel a Záhořovo lože nabízí pohodlí a odvážní mohou vyzkoušet pekelný trůn samotného Lucifera.
-
Muzeum strašidel Pelhřimov
Repliky nadpřirozených bytostí, které se vyskytují nebo vyskytovali na Pelhřimovsku. Exponáty strašidel, vyskytujících se v legendách a pověstech na Vysočině, jsou vyrobeny převážně z vosku a ve skutečné velikosti.
www.pelhrimovsko.cz/cz/co-v-pelhrimove/muzeum-strasidel.htm
Kolem Pelhřimova
-
Křemešník - poutní místo a naučná stezka
Známé a mnoha pověstmi opředené poutní místo s pamětihodnostmi je zasazené do malebného prostředí lesů na jednom z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny.
Poutní místo na vrcholu mohutné hory – kostel Nejsvětější Trojice
Autem se dá vyjet k hotelu Křemešník, kde je obří šachovnice. Odtud se dá vystoupat alejí k nejstarší a nejcennější stavbě na Křemešníku, k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice. Kostel byl postaven na místě původní dřevěné kaple jako díkuvzdání za ukončení ničící třicetileté války.
Hlavní okruh má osm zastavení, u nich se zájemci dozví více o hospodaření v lese, lesu samotném, přírodní rezervaci, flóře a fauně, léčivých studánkách a o kulturních památkách na Křemešníku.
U myslivny Korce se nachází deváté zastavení naučné stezky, které zakončí klesání ke Stříbrné studánce. Vyvěrá ze zatopeného stříbrného dolu, je dodnes hojně navštěvovaná pro svou mimořádně kvalitní vodu. Desáté zastavení seznámí s přírodními památkami Ivaniny rybníky.
https://www.vysocina.eu/vylety/1623-naucna-stezka-kremesnik
-
Kostel Nejsvětější Trojice na Křemešníku
Stříbrné doly na úpatí vrchu Křemešník znamenaly ve středověku nejen místní zdroj cenného kovu, ale zasloužily se i o vznik kostela. Když prý v roce 1555 pelhřimovský měšťan Matouš Chejstovský prchal před lupiči, spadl do staré opuštěné šachty.
Jako odměnu za své zachránění nechal na místě vystavět dřevěnou kapli, která se stala záhy vyhledávaným poutním místem. V letech 1651– 1652 vznikla nová zděná kaple. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn v letech 1710–1720. Poslední úprava proběhla v roce 1750. Kolem kostelíka byly vystavěny ambity s dvěma kaplemi. K místu vedla také křížová cesta. Kostel je během sezóny přístupný veřejnosti a je možné jej s průvodcem navštívit.
-
Lanové centrum Křemešník
Skoro třicet překážek si v lanovém centru na Křemešníku na Pelhřimovsku mohou užívat malí i velcí návštěvníci.
V lanovém centrum na Křemešníku je celkem 28 překážek odstupňovaných jako dětský park, junior park a vysoký park. Z toho je 23 velkých překážek umístěných na stromech, některé ve výšce zhruba deset metrů, a pět překážek pro děti od tří let. Účastníci jsou na velkých překážkách jištěni samojištěním.
-
Hrad Kámen
Kámen je původně gotický hrad ze 13. století, leží asi 15 km od Pelhřimova ve stejnojmenné obci, kde stojí na rozsáhlém skalisku, podle kterého nese své jméno. Na hradě je též umístěna stálá expozice motocyklů.
Jindřichův Hradec (20 km)
-
Zámek a hrad v Jindřichově Hradci
Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, prohlášený v roce 1996 národní kulturní památkou, patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice.
Soustavný výzkum umožnil zhodnotit počátky zdejšího osídlení. Jeho výsledky vedou k závěru, že již v 10. století zde bylo slovanské hradiště, které nepochybně hrálo svou roli v přemyslovské hradské správě. Před dvorní fasádou paláce Adama II. byly nalezeny zbytky valového opevnění. Až do objevení těchto skutečností se datoval vznik hradiště na konec 12. století. Dalším dokladem starobylosti zdejšího osídlení jsou nálezy v kostele sv. Jana Křtitele, na jehož místě stál koncem 12. století velký románský kostel. Tím se posouvá založení nejstarších kamenných staveb v Jindřichově Hradci do doby před příchodem Vítkovců. Pro původní královskou držbu hradu hovoří i fakt, že roku 1277 král Přemysl Otakar II. krátce odebral hrad Oldřichovi I. jako bývalý korunní statek. O rok později se vrací do Hradce. Lze tedy předpokládat, že kamenný hrad, který náleží mezi nejstarší královské hrady s obvodovou zástavbou, byl královským založením a v rozestavěné podobě byl převzat a dobudován Vítkovci. Jméno prvního zdejšího Vítkovce – Jindřicha pak přešlo do názvu hradu i města.
-
Hopsálkov
Herna pro děti.
-
Kavárna Malý kafe.
Kavárna s koutkem zejména pro mladší děti.
-
Zahradní centrum
Restaurace s velkým hracím koutkem pro děti.
-
Aquapark Jindřichův Hradec
Venkovní i vnitřní bazén s atrakcemi.
-
15. poledník
Poledník můžeme definovat jako pomyslnou čáru (kružnici) kolem zemského glóbu protínající oba póly a dvakrát kolmo rovník, musí tedy držet přesně severojižní směr. 15. poledník se nachází 15° východně od Greenwichského poledníku. Od severního pólu prochází přes Severní ledový oceán, Evropu, Afriku, Atlantský oceán, Jižní oceán k jižnímu pólu. Sluneční čas 15. východního poledníku je středoevropským časem. S nadsázkou, ale i docela vážně by se tak dalo konstatovat, že Jindřichohradečáci znají odpověď na naprosto přesný středoevropský čas. Mnohem více se nejen o 15. poledníku dozvíte na Hvězdárně Františka Nušla, která v Jindřichově Hradci sídlí již od roku 1961 a která se těší stále většímu zájmu návštěvníků.
-
Krýzovy jesličky
Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím muzea Jindřichohradecka.
Velkolepý betlém, který jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.
https://www.mjh.cz/expozice-muzea/kryzovy-jeslicky
Kolem Hradce se ještě můžete podívat:
-
Muzeum motorových kol Horní Radouň
V současnosti je v muzeu vystaveno 71 motorových kol především předválečné výroby, které doplňuje nespočet předmětů souvicejících s historií motorismu.
Součástí sbírky je také unikátní počet, a to více než třiceti tří motokol s motorem značky Sachs. Jen samotná československá výroba je zde pak zastoupena jedenáctí různými výrobci motocyklů a motokol.
Pro děti je zde připraven dětský koutek a hřiště před budovou a pro motocyklisty či cyklisty je před budovou celoročně postaven altánek, což jistě potěší při nepřízni počasí.
Muzeum se nachází v objektu bývalé školy uprostřed obce Horní Radouň, ležící necelých čtrnáct kilometrů od Jindřichova Hradce.
-
Malování Mařížské keramiky
Malování na keramiku v zázemí malebné vesničce Maříž s dětským zázemím, venkovním posezením i stylovým posezením ve zrekonstruované stodole.
K dispozici dostanete keramiku namočenou v bílé glazuře, nejčastěji hrnek nebo plastiku zvířátka, talíř, konvici, mísu atd. (na výběr je na místě cca 80 druhů keramiky v různých tvarech), k tomu štětce, rydla, barvy, příp. zástěru a k ruce lektora, který vám vysvětlí, jak s keramikou pracovat, jaké jsou techniky malování, co použít za barvy apod.
Dále se zde můžete projít až k rakouským hranicím nebo do zrevitalizovaného parku případně do okolních lesů či k místním rybníkům. Atmosféra celého místa je pohodová a přímo vybízí k relaxaci.
-
Rozhledna U Jakuba
Rozhledna nabízí také velká hřiště a vyžití pro děti.
V samotném srdci České Kanady, na místě zvaném Havlova Hora, najdete v nadmořské výšce 680 metrů unikátní dřevěný stožár z lepených profilů s názvem U Jakuba. Stavba s konstrukcí šestibokého hranolu zakončeného šestibokým jehlanem připomíná svým ojedinělým tvarem tužku. S výškou stožáru 40,7 metru je rozhledna nejvyšší vyhlídkovou stavbou z dřevěných lepených profilů a druhou největší dřevěnou stavbou tohoto typu v České Republice. V okolí rozhledny se nachází kaskády rybníků, retenčních nádrží a zajímavé solitérní kameny. Mezi ty nejznámější patří „Ďáblova prdel“ u Terezína, kam vede i jedna z nově vybudovaných naučných stezek.
Nově je v těsné blízkosti rozhledny vybudován nádherný lesopark, který potěší zejména děti. Lesopark obsahuje přírodní bludiště s perníkovou chaloupkou, staroslovanské opevnění se strážnými věžemi. V opevnění a kolem něj jsou zabudované herní prvky. Pro odvážné je zde podzemní chodba s kostlivcem, pro nejmenší malé pískoviště a pro příznivce adrenalinu je v okolí lesoparku singltrek (dráha pro kola). Vstup do lesoparku je zdarma.
https://www.ceskakanadazvysky.cz/
-
Bison Ranch v Rožnově
V divoké krajině České Kanady leží malá osada Rožnov. Není to osada ledajaká. Je to kouzelné údolí, kde se prohání stádo bizonů. Tady najdete Bison Ranch.
Zde si přijdou na své, jak děti, tak rodiče. Neopakovatelným zážitkem je výlet mezi bizony. Pro děti na ranči nechybí ani trampolína, prolézačka, nafukovací hrad či kuželky. Rodiče jistě ocení zajímavé menu a posezení ve stylové restauraci bude pro ně odpočinkem. Vybrat si mohou jak z tradičních jídel, tak z našich specialit, jako je bizoní steak, burger či klobása.
-
Zoopark na Hrádečku
Soukromá zoologická zahrada Na Hrádečku s rozlohou 10 ha, nacházející se mezi obcemi Dolní a Horní Pěna u Jindřichova Hradce.
Naleznete zde 8 druhů drápkatých opic, lvy, hyeny, lemury, pumy, velbloudy, lamy, klokany, osly, 3 druhy pštrosů, nosály, mývaly, dikobrazy, varany, krokodýly a další...
-
Zámek Červená Lhota
Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených. Snad nejznámější z nich byla Zlatovláska z roku 1973 s Jorgou Kotrbovou v titulní roli a Petrem Štěpánkem coby Jiříkem. Z dalších pak jmenujme například pohádky O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku. Natáčely se zde i filmy, jeden z těch známějších je Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým.
Vodní zámek Červená Lhota se řadí k těm nejkrásnějším pohádkový zámkům a jeho návštěva určitě stojí za to. Zámek nabízí kromě prohlídky interiérů i projížďku na lodičkách po zámeckém rybníku. Celý zámek lze obejít po souši okolo rybníka, odkud se lze pokochat různými pohledy na celou čtyřkřídlovou stavbu.
Návštěvu zámku můžete propojit s návštěvou Deštné:
-
Provaznické muzeum
Expozice starých, řemeslných postupů při výrobě provazů, popruhů, rohožek a sítí pomocí originálních nástrojů. Najdete zde mnoho zajímavých exponátů, například pletací stroj, jeden z nejstarších u nás. Stáčecí stroj, stará zkoušečka pevnosti provazů atd.
-
Letecké muzeum
V objektu bývalého kina města Deštná vytvořili členové Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci expozici Leteckého muzea. Expozice je rozdělena na válečnou a poválečnou část.